Barkod Etiketleri

Barkod Nedir?

İhtiyacımız olan herhangi bir ürünü satın aldığımızda üzerindeki değişik genişlikteki çubuklar dikkatimizi çekmiştir. Bu siyah-beyaz, sayılı çubuklar bütününe barkod denir.
Gün içinde en az bir kere bir barkodla karşılaşırız. Satın aldığımız her üründe, hâlihazırda kullanımda bulunduğumuz her eşyanın arka yüzünde bir barkod bulunur. Kasadan geçen her ürün, kasiyer tarafından okutulduktan sonra paketlenir. Sıradan bir etiket olarak gördüğümüz bu çubuklar ve sayılar aslında içerisinde birçok şey barındırıyor.
Satın alınan ürünlerin yazar kasaya elle girilmesi hem zaman alıcı hem de yorucu bir iştir. Ayrıca bu iş; hata oranını da arttıracaktır. Ürünlerde bu kod sisteminin kullanılması, ürünün kasadan geçişini pratik hale getirir ve ürün okutulmasında yapılacak hatayı engellemiş olur.
Barkodlarda, birbirinden farklı genişliğe sahip siyah çubuklar, bu çubukların arasında kalan beyaz çizgiler ve sayılar bulunur. 13 haneden oluşan bu sayı, içerisinde ürünle ilgili pek çok bilgi barındırır.
Ürünün üzerinde bulunan bu kodlar, bilgisayara önceden tanıtılmıştır. Altında yazan 13 haneli rakam ile kodlandırılan ürün, bilgisayara girildiği anda ürünle ilgili birçok bilgi ekrana düşer. Bu bilgiler içerisinde; stok kodu, ürün kodu, ürün fiyatı, içerik, seri numarası gibi konular bulunur.

Tekstil Barkod Etiketler

Barkod, bir ürün satın alındığında genellikle arka ve alt tarafta siyah beyaz çubuklu ve sayılı bir bütün dikdörtgen vardır. Bu barkod etiketleri çoğu zaman kasadan bir ürün geçerken okutulur ve ürün satılmış olur. Bir ürün satın alınırken bu siyah beyaz çubukların altındaki satılar bazen elle girilir fakat bu zaman alan ve yorucu bir iştir. Bu yüzden tekstil barkod etiketler yazar kasaya elle giriş yapmaya son verir. Buradaki kod sisteminin okutulması ile ürünün kasadan geçişi daha hızlı ve pratik olur.

Barkodlar aslında içerisindeki kodlar sayesinde ürünün barkod etiketler fiyatları ve diğer bilgileri içerir. Siyah beyaz çubukların altındaki 13 haneli bu sayılar ürünün kimliği gibidir.

Barkod Etiket Çeşitleri

Barkod Etiketi

Anahtar Kelimeler; barkod etiketleri, barkod etiket, barkod etiketi fiyatları, barkod etiket çeşitleri


Canlı Destek
WhatsApp Destek Hattı
Merhabalar;
Nasıl yardımcı olabilirim?