Barkod Nedir?

İhtiyacımız olan herhangi bir ürünü satın aldığımızda üzerindeki değişik genişlikteki çubuklar dikkatimizi çekmiştir. Bu siyah-beyaz, sayılı çubuklar bütününe barkod denir.
Gün içinde en az bir kere bir barkodla karşılaşırız. Satın aldığımız her üründe, hâlihazırda kullanımda bulunduğumuz her eşyanın arka yüzünde bir barkod bulunur. Kasadan geçen her ürün, kasiyer tarafından okutulduktan sonra paketlenir. Sıradan bir etiket olarak gördüğümüz bu çubuklar ve sayılar aslında içerisinde birçok şey barındırıyor.

Ne İşe Yarar?

barkod

Satın alınan ürünlerin yazar kasaya elle girilmesi hem zaman alıcı hem de yorucu bir iştir. Ayrıca bu iş; hata oranını da arttıracaktır. Ürünlerde bu kod sisteminin kullanılması, ürünün kasadan geçişini pratik hale getirir ve ürün okutulmasında yapılacak hatayı engellemiş olur.
Barkodlarda, birbirinden farklı genişliğe sahip siyah çubuklar, bu çubukların arasında kalan beyaz çizgiler ve sayılar bulunur. 13 haneden oluşan bu sayı, içerisinde ürünle ilgili pek çok bilgi barındırır.
Ürünün üzerinde bulunan bu kodlar, bilgisayara önceden tanıtılmıştır. Altında yazan 13 haneli rakam ile kodlandırılan ürün, bilgisayara girildiği anda ürünle ilgili birçok bilgi ekrana düşer. Bu bilgiler içerisinde; stok kodu, ürün kodu, ürün fiyatı, içerik, seri numarası gibi konular bulunur.

Barkod Okuyucu Nedir?

Ürün hakkında bilgileri barındıran bu kodlar, barkod okuyucu tarafından okutulur. Barkod okuyucu cihazların ucunda genellikle kırmızı ışıklı optik okuyucu bulunur. Ürünün barkodu bu optik sayesinde okutulur ve bilgisayara aktarılır.
Alışveriş merkezlerinin içerisinde bulunan bu okuyucular; alıcının kasaya gitmesini engelleyerek fazla zaman harcanmasının önünü kapatmaktadır. Alıcı, satın almak istediği ürünün barkodunu kendisi okutarak fiyatını öğrenmiş olur. Bu tür okuyucular klavyeli, kablolu, kablosuz, USB girişli gibi farklı özelliklerde olabilir.

Barkod Yazıcı Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu kodu basmak için kullanılan cihazlara barkod yazıcı denir. Piyasada birçok farklı çeşitte bu tür yazıcı bulunur. Bazıları; bilgisayara bağlı olarak, bazıları da bilgisayardan bağımsız olarak çalışır. Bu yazıcıların sahip olduğu özellikler; tercih edilme oranını arttırıyor. Bu özellikler arasında; yazıcı ile basılan bu kodların daha dayanıklı ve uzun ömürlü olması; baskının daha hızlı ve pratik gerçekleşmesi vardır. Aynı zamanda kişinin, kendi seçtiği etiket üzerine baskı yapabiliyor olması da bu yazıcıların tercih edilmesini sağlıyor.

Kolektifweb © 2016 Sim Etiket | Profesyonel Etiket çözümleri